DFS logo
Det Danske Filmmusik Selskab
The Danish Film music Society

Find

soundtrack komponist

Hovedmenu / Main menu
Anmeldelser (Reviews)
Artikler (Articles)
Blog (Danish)
Filmmusik bog (Danish)
Filmmusic Forum
Filmmusic & Soundtrack links
Komponister (Composers)
Lydsporet (Danish only)
Medlemmer (DFS members)

Henriks sider / pages
John Barry · Jerry Goldsmith
Rachel Portman
Howard Shore
Sven Gyldmark
Koncerter (Concerts)

© www.filmmusic.dk 1996, 2017


HI-ScoreSoundtracks alfabetisk (Scores alphabetically)Komponister alfabetisk (Composers alphabetically) hspace=10 vspace=2></a><a href=Søg & Find

194 labels, som begynder med ALL


Anmeld/bedøm gerne selv et soundtrack/score ... Anmeld selv
Vis alle - andet startbogstav:

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - Æ - Ø - Å

Label:Evt. web-site
14th Street Music http://www.14thstreetmusic.com
A&M Records, inc.
ABKCO Music & Records http://www.abkco.com
Adrenaline Music Group http://www.adrenalinemusicgroup.com
Alan Howarth Incorporated http://alanhowarth.com
Aleph Records http://www.schifrin.com
Alhambra Records http://alhambra-records.de
Angel Records http://www.angelrecords.com
Arista Records http://www.aristarec.com
ArtPeople http://www.artpeople.dk
Atlantic Classics
Atlantic Records http://www.atlanticrecords.com
Auditorium
Back Lot Music
Bay Cities
BBC Music
Big Screen Records
BMG records http://www.bmgmusic.com
BMG Victor (Japan)
Bonnier Music Sweden http://www.bonnieramigo.com
Brigham Young Film Music Archives
BSX Records http://www.buysoundtracks.com
Buddha Records
Bulletproof Records http://www.bulletproofrecords.com
BWE Music
Caldera Records http://www.caldera-records.com
CAM CINE TV MUSIC, Inc. http://www.camoriginalsountracks.com
Capitol Records http://www.capitolrecords.com
CAPRICCIO http://www.capriccio.at
Carl Davis Collection http://www.carldaviscollection.com
Casablanca Records http://www.casablanca-music.com
CBS Records
Chandos Records http://www.chandos.net
Chapter III Records
Cinephile
Cinevox Record http://www.cinevox.it
Citadel Records Corporation
Classic FM http://www.classicfm.com
Cloud Nine Records
CMC Records A/S http://www.cmc.dk
Colosseum Schallplatten GmbH http://www.colosseum.de
Columbia Records http://www.columbiarecords.com
Compass III Records
Concord Music Group http://www.concordmusicgroup.com
Contemporary Media Music Productions Ltd
Counterpoint
Cube Soundtracks http://www.bucksmusicgroup.com/cubesoundtracks
dacapo http://www.dacapo-records.dk
Danica Records
Daring Records
DCC Compact Classics
Decca Records http://www.deccaclassics.com
Delta Leisure Group Plc
Deutsche Grammophon GmbH http://www.deutschegrammophon.com
Disney Records http://www.disneyrecords.com
Domo Records http://www.domomusicgroup.com
DR Multimedie http://netbutik.dr.dk
Dragon's Domain Records
Dramatico Entertainment Ltd. http://www.dramatico.com
Dreamworks Records http://www.dreamworksrecords.com
DRG Records http://www.drgrecords.com
ECM Records http://www.ecmrecords.com
Edel http://www.edel.com
él (Cherry Red Records) http://www.cherryred.co.uk/el/index.php
Elap http://www.elapmusic.dk
Elektra Records
EMI / Capitol
EMI Music Denmark http://www.emi-medley.dk
EMI Music Sweden AB http://emi.se
Entertainment One http://www.e1music.us
Epic Soundtrax http://www.epicrecords.com
Erato Records (Erato Disques) http://www.warnerbrosrecords.com
Fantasy Records
First Night Records http://www.first-night-records.com
Fox Records
FreeClyde Music http://www.freeclyde.com
FSM FilmScoreMonthly http://www.filmscoremonthly.com
Fønix Musik http://www.fonix.dk
GDM Music http://www.gdmmusic.com
Geffen Records http://www.geffen.com
Giant Records (WB)
GNP Crescendo Records http://www.gnpcrescendo.com
Goya http://www.goyamusic.de
GRP Records, inc.
Harkit Records http://www.harkitrecords.com
Hit Parade Records http://www.ericrecords.com
Hollywood Records http://hollywoodrecords.com/
Howe Records http://www.howerecords.com
Howlin' Wolf Records http://www.howlinwolfrecords.com
Interscope Records http://www.interscope.com
Intrada http://www.intrada.com
J Records http://www.jrecords.com
JOS Records http://www.josrecords.com
KOCH Records http://www.kochrecords.com
Kritzerland Records http://www.kritzerland.com
Kronos Records http://www.kronosrecords.com
La-La Land Records http://www.lalalandrecords.com
Label "X" Europe http://www.fenn-music.de
LaFace Records http://www.laface.com
Lakeshore Records http://www.lakeshore-records.com
Legend
Lions Gate Entertainment Corp. http://music.lionsgate.com
Madison Gate Records
Marco Polo http://www.naxos.com
Maverick Recording Company http://www.maverick.com
MCA http://www.mcarecords.com
Milan Records http://www.milanrecords.com/soundtracks/index.htm
Monstrous Movie Music http://www.mmmrecordings.com
Morgan Creek Music Group
MovieScore Media http://www.moviescoremedia.com
Music Box Records http://www.musicbox-records.com/en/
Naïve http://www.naive.fr
Naxos http://www.naxos.com
New Line Records http://www.newlinerecords.com
Nonesuch Records http://www.nonesuch.com
Normal Records http://www.normal-records.com
Nouveau
Null Corporation, The http://nullco.com
Oceantrax, Ocean Disque Records Ltd.
OCF Entertainment
Orange Mountain Music http://orangemountainmusic.com
Original Masters
P&C
Pendulum, PEG Recordings
Percepto Records
Perseverance Records http://www.perseverancerecords.com
Philips
Plantsounds http://plantsounds.net
Play It Again http://pia.johnbarry.org.uk/albums.html
Polydor (Japan)
Polydor International GmbH
Polydor Ltd. (UK) http://www.polydor.co.uk
PolyGram Records
Power Bros Records http://www.powerbros.com.pl
Prometheus Records http://www.soundtrackmag.com
Quartet Records http://www.quartetrecords.com
Qwest Records
RCA Records http://www.rcarecords.com
RCA Victor http://rcavictor.com/index.jsp
Real Gone Music http://www.realgonemusic.com
RecArt Music http://www.recart.dk
Red Moon http://www.redmoonrecords.com
Replay Records
Reprise Records http://www.repriserecords.com
Restless Records
Rhino Records http://www.rhino.com
Rounder Records http://www.rounder.com
Roundtable http://www.thee-roundtable.com
RPM http://rpmrecords.co.uk
RTI Music
Rumor Mill Records http://www.rumormillrecords.com
RYKODISC http://www.rykodisc.com/
Saimel Bandas Sonoras http://www.rosebudbandasonora.com/SAIMEL.HTM
Scotti Bros. Records
Screen Archives Entertainment http://www.screenarchives.com
Silva Screen http://www.silvascreen.co.uk
Singular Soundtrack
SLC - Soundtrack Listeners Com
Sonic Images http://www.sonicimages.com
Sony Music http://www.sonymusic.com
Soundscreen/Little Major Recor
Soundtrack Factory
Southern Cross
Sparks and Shadows http://www.sparksandshadows.net
Spectrum Music http://www.spectrum-music.com
Stax Records http://www.staxrecords.com
Super Tracks Music Group
Superb Records http://www.superbrecords.com
Tadlow Music http://www.tadlowmusic.com
Telarc http://www.telarc.com
TER - That's Entertainment Rec
Thrive Records http://www.thrivemusic.com
TommyBoy Entertainment LLC http://www.tommyboy.com
TopWare Entertainment GmbH
Tribute Film Classics http://www.tributefilmclassics.com
TVT Records http://www.tvtrecords.com
ULO Music
Universal Island Records http://www.islandrecords.co.uk
Universal Music A/S http://www.umusic.dk/universal
Universal Music France http://www.universalmusic.fr
Universal Music Japan http://www.universal-music.co.jp
Universal Music Polska http://www.universalmusic.pl
Universal Records http://new.umusic.com
Varèse Sarabande http://www.varesesarabande.com
Verve Forecast http://www.vervemusicgroup.com
Vevel Records
Virgin Records http://www.virginrecords.com/soundtracks/soundtracks.html
Virgin Records Denmark http://www.virgin.dk
Virgin Records Sweden http://www.virgin.se
Warner Brothers http://www.warnerbrosrecords.com
Warner Music France http://www.warnermusic.fr
WaterTower Music http://www.watertower-music.com
Whiteout Music http://www.white-out.dk
Will Records http://www.lakeshore-records.com